Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Sportování » O sportu i cvičení » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Amber Hudson
Nové články dále
Zeleninový salát s tuňákem.
Zeleninový salát s tuňákem.
Informace
Napiš nám
Jak se vyvarovat poškození těla díl I.

Cvičení pokud je prováděno špatným způsobem nám může přichystat nejedno nemilé překvapení. Bolest namožených svalů je jednou z těch nejmenších, závažnější jsou potom poranění svalů nebo dokonce jejich natržení. Dalším nejčastějším problémem jsou bolesti zad a celkové vyčerpání organismu. Nejlepší bude rozebereme-li si jednotlivé poškození organismu z výše jmenovaných postupně.

Bolestivost svalů nejčastěji je zapříčiněna namoženým svalů v důsledku příliš přehnaného cvičení s nevhodnými váhami nebo nedostatečným zahřátí svalů. Aby k této velmi nepříjemné situaci nedocházelo musíme se snažit udělat vše pro to, aby se svaly dobře zahřály a zvolit si vhodný způsob zátěže právě pro naši osobu. Zahřátí svalů se nejčastěji provádí na stacionárním kole /rotopedu/ nebo běhacím pásu. Určitě i malé posilovny budou rotopedy vybaveny! Běhací pás už není tak obvyklou standardní výbavou menších posiloven. K zahřátí také slouží stroj nazývaný stepper – od angl. Step /krok/, protože se na něm chodí obdobně jako do schodů. Mimochodem je přímo výborný na tvarování hýžďových svalů. Nejlepší varianta rozehřátí je po dobu 5-15 minut. To by mělo být dostačující pro přípravu svalů na posilovací trénink.

Nutným doplňkem při přípravě svalů na zátěž je protahovaní – strečink, který by se měl provádět jak před samotným tréninkem, tak také v jeho úplném závěru. Před tréninkem slouží k nabuzení svalů na výkon a po tréninku je to forma výborné regenerace svalů, tím si ušetříme nepříjemné bolesti, které vznikají přetížením svalů nebo jejich zkrácením. Sval, který se po výkonu neprotahuje – bolí. Takže je opravdu pravda, že strečink není jen tak ledajaký výmysl, jak si mnoho cvičících mylně myslí, ale je vlastně alfou i omegou celého tréninku. Rozhodně strečink nepodceňujte, ten drobek ušetřeného času za to nestojí. Samotný strečink provádíme 5-10 minut před a po výkonu. Z vlastní zkušenosti doporučuji protahovat po výkonu o něco déle. Trpím na bolestivost lýtkových svalů, takže musím protahovat častěji a intenzivněji. Každý musí poznat své tělo a vyzkoušet si jak jeho tělo reaguje. Formám strečinku se určitě budeme někdy příště věnovat podrobněji.

Další ochrana proti namožení svalů je odhadnout správně zátěž, která je vhodná pro náš organismus. Je samozřejmostí, že ženy nebudou zvedat takové váhy jako muži – opomeneme-li profesionální kulturistky, to stejné platí v porovnání začátečníků s posilovacím tréninkem a pokročilých, kteří už jsou v posilovně jako ryba ve vodě. Všechno, chce svůj čas a rozhodně vyvedu všechny muže z omylu, pokud se domnívají, že se z nich za jednu noc stane druhý Arnold Schwarzeneger, a tudíž v marné snaze toho dosáhnout zvedají neskutečně vysoké váhy ve formě závaží na kladkách nebo ve formě klasických činek. Pokud máte miláčka takového typu doma, určitě se mu snažte toto počínání rozmluvit. Může si přivodit jenom zdravotní potíže, nic víc. Pokud se sval z nadměrné námahy natrhne nebo může dokonce prasknout, je to velmi bolestivé, a takové zranění vyžaduje lékařský zákrok.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
 Podobné
Nalezeno 14 (z 4 článků) Stránek výsledku:  1 
    Označení+ 
 Jak se vyvarovat poškození těla díl I.   Jak se vyvarovat poškození těla díl I. 
 Jak se vyvarovat poškození těla díl II.   Jak se vyvarovat poškození těla díl II. 
 Jak se vyvarovat poškození těla díl III.   Jak se vyvarovat poškození těla díl III. 
 Jak se vyvarovat poškození těla díl IV.   Jak se vyvarovat poškození těla díl IV. 
Nalezeno 14 (z 4 článků) Stránek výsledku:  1 
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Kristia Knowles
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz