Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Dawn Butterfield
Nové články dále
Když se řekne racionální stravování.
Když se řekne racionální stravování.
Informace
Napiš nám
Cukry / sacharidy, karbohydráty.

Potraviny bohaté na cukry jsou, pro aktivně žijícího jedince /sportujícího člověka/ nezbytným hnacím motorem na doplnění energie. Nesmí být samozřejmě doprovázeny hordou tuku jako je to u většiny dobrot. Říkám dobrot zcela záměrně, protože ženy spíše než muži inkriminují k těmto sladkostem již od přírody.

Mám nervák tak si dám kousek té čokolády nebo ji sním raději celou „ aby se mi třeba do zítra nezkazila“ a ještě si dám navrch nějaký pěkný slaďoučký zákusek. Chyba číslo jedna! Sladké ano, ale rozhodně ne takto. Většina cukrů by neměla být tzv. jednoduchých jak je tomu ve většině pamlsků, ale měli by to být cukry ve formě škrobů. Ty dodávají energii do těla postupně a nevzniká tak přehnaná chuť na sladké, já bych to přímo nazvala cukrovou žravostí. Někdo může být opravdu velmi citlivý na cukr – tedy respektive na inzulín jenž se dokáže velmi rychle vyplavit v důsledku větší konzumace cukrů. Chvíli nám to způsobuje slastné opojení a pocit štěstí.

Někteří odborníci v této oblasti to přirovnávají k vyplavení slastných endorfinů jako se děje při sportu nebo při sexuálních hrátkách. Jenže pokud nekočírujeme tu správnou dávku cukrů dochází v vypuzení velkého množství inzulínu z těla – následnému rychlému vzestupu – potom k rychlému poklesu. Tento inzulínový /glykemický výkyv/ má za příčinu naši chuť na další sladkosti a rychlý pocit hladu. Pokud se budete takto zahlcovat cukry ve velkém dlouhodobě nejenže vám bude špatně, nerovnováhou inzulínu vznikají pocity točící se hlavy, ale budete si i velmi důsledně přetěžovat slinivku. A ta vám to může v budoucnu vrátit!! Takže všeho s mírou. Přeci jen ty dva čtverečky čokolády pro pokoj vaší dušičky přeci stačí. A pokud si myslíte ,že vaše vůle je ihned v trapu při pohledu na tuto sladkou dobrůtku, které neodolá nejedna žena, pak si prostě ulomte jen dva čtverečky a zbytek čokolády darujte partnerovi nebo zavřete pěkně na petlici. Zítra je přeci také den.

Nejlepší forma cukrů pro tělo jsou jak jsem se již zmínila cukry ve formě škrobů. Je to typ cukrů, které tělo do krevního oběhu přijímá postupně, takže nedochází k tak prudkému nárůstu inzulínu, jako je tomu při jednoduchých cukrech skrytých v sladkostech. Mezi složené cukry ve formě škrobů patří těstoviny, rýže a brambory. Dovolila bych si doporučit zejména pro sportovce. Výhoda rýže je pro sportující část obyvatelstva také v tom, že se rychleji tráví /možno pozřít jako rizoto nebo ve sladké formě hodinu před výkonem / a neměla by zatěžovat trávící ústrojí. Těstoviny se často doporučují zejména pro sportovce, kteří absolvují aerobní /dlouho trvající výkon/ jako jsou běžci, cyklisté, lyžaři – a další vytrvalostní sporty.

Rada ohledně cukrů na závěr. Nikdy se o cukry záměrně neochuzujte, naše tělo potřebuje denně zhruba 60% energie z cukrů. Nejlepší jsou ve formě těstovin, zeleniny, brambor a rýže. A pokud přeci jen dostanete chuť na něco sladkého volte nízkotučné formy pamlsků. Jako tip je vhodná kaše na sladko, těstoviny s mákem, zemlbába nebo i obyčejné piškoty. Určité druhy –liší se výrobce mají téměř zanedbatelné množství tuku /1,5g na 100g – nutno přečíst na obalu/, ještě lépe jsou na tom Pardubánky-pardubické perníčky /0,6g na 100g- týká se pouze varianty s cukrovou polevou nebo s pomerančovou kůrou/. Musíte však i tyto typy s mírou. Pamatujte, že tam, kde jsou omezeny tuky je náhrada ve formě cukrů. Ty jsou však při sportu lépe využitelné a lépe se spalují, takže nemusí nadělat tak výraznou neplechu!

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Brenda Kelly
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz