Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Sportování » O sportu i cvičení » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Kristia Knowles
Nové články dále
Jídlo je základ - ale záleží co jíte..
Jídlo je základ - ale záleží co jíte..
Informace
Napiš nám
Spinning - obliba v ČR stoupá.

Módou začíná být  návštěva fitness center za účelem spinningového tréninku. Proč se stává právě spinning natolik oblíbenou aktivitou. Co takový rotoped, lze srovnat spinninogový trénink s tréninkem na rotopedu, popřípadě jízdním kole? Ani laik nepřehlédne určité shodné znaky. Šlape se na tom, je to aerobní cvičení, spalují se tuky, čímž se hubne, posiluje se činnost srdce. Co je to ? Bicykl, rotoped nebo spinningové kolo?

Určité, dost podstatné rozdíly existují. Rozdílnost v jednotlivých aktivitách tohoto druhu je zaměřena určitým cílem. Na první  pohled by šlo všechny tři druhy jízd považovat za shodné. Ale je tu ono důležité, ale... Spinning je jízda na spinninogovém kole, které je přizpůsobeno jízdě vytrvalostního charakteru. Spinninogová kola, narozdíl od rotopedů nebo klasických bicyklů nefungují na základě setrvačníku jízdu na volnoběh. Nelze tedy na nich naráz zastavit, protože kolo ještě určitou dobu jede. Je nutno zastavovat pozvolna, jinak by mohlo dojít k úrazu. Spinninogová kola lze spíše přiblížit ke klasické jízdě na bicyklu, spíše než jízdě na rotopedu. Toto lze tvrdit z několika důvodů.

Spinninogové kolo má sedlo, které má období tvar jako jízdní sedlo na bicyklu. Lze nastavit také přesný posed, na který jsme při jízdě venku zvyklí. Taktéž výška řidítek  je volitelně nastavitelná. To je velmi důležitá věc, protože každý člověk je jinak vysoký, a tedy potřebuje jiné uzpůsobení kola, aby trénink mohl být pohodlný, ale zároveň účinný. Šlapat delší dobu v nepříjemné poloze by znamenalo více než jen nepohodlí. Bolestivost svalů, riziko úrazu, omezení svého výkonu.

Spinninogová kola jsou doporučována jako výborná náhražka za jízdu na bicyklu v zimním období, kdy ne všichni cyklisté chtějí v mrazivém počasí absolvovat dlouhý trénink s rizikem, že mohou prochladnout. V zimních měsících je to velmi vhodná alternativa jak nevyjít z tréninku. Forma regulovatelné zátěže umožňuje simulovat rozmanitost terénu jako tomu je při jízdě v přírodě. Narozdíl od trenažérů, které se také v hojnosti mezi cyklisty používají, umožňuje spinning nehlučnou jízdu, o čemž nelze v případě trenažéru mluvit.

Nelze opomenout, že spinning se zabydlel v posilovnách a dalších zařízeních sportovního charakteru, ačkoliv návštěvníci nejsou zdaleka jen  z řad cyklistů. Mnoho žen vyhledává právě tento druh sportovní aktivity. Málokdo vydrží cvičit pravidelně v domácím prostředí. Někomu to vyhovuje, ale to jsou čestné výjimky. Většina z nás buď na sport nemá čas nebo se jim prostě nechce, sami se nedonutí. Řešením je právě spinning. Ten probíhá hromadně za vedení odborně školeného instruktora. Nemusíte se bát, že budete působit divně pro svou případnou nezkušenost, nadváhu, nešikovnost nebo netrénovanost.Možná se podivíte s kolika podobnými ženami se zde setkáte. Více než polovina žen ze začátku přijde jen ze zvědavosti. Chtějí vyzkoušet něco nového. Většina z nich přijde jednou, podruhé a nakonec zůstávají jako stálé návštěvnice spinningových hodin.

Kvalita a účinnost spinningu nezávisí z celé části na cvičících, ale především na instruktorovi, který hodinu vede. Ten by měl každého nově příchozího seznámit se základními pravidly, která k takové tréninkové hodině patří. Nastavit sedlo pro správný posed, upravit nastavení řidítek, předvést polohu,kterou cvičící na kole zaujímá a upozornit na úskalí volnoběhu spinningových kol. Samotné cvičení spočívá v pozvolné jízdě, kterou instruktor v průběhu lekce pružně mění dle cvičební úrovně jednotlivých cvičících. Neměl by tak nikdo přepínat své síly a zároveň lidé trénovaní by si měli také příjemně zacvičit. Každé hodina je zakončena nezbytným protažením svalů. Tak lze zabránit případnému natažení svalů nebo jejich bolestivosti po namáhavém cvičení.

A jak je to s hubnutím? Každý pohyb je pro tělo prospěšný. Při spinningu - jízdě na spinningovém kole se vykonává aerobní aktivita, která za určité doby při určité tepové frekvenci způsobuje úbytek tukové tkáně. Tím lze říci, že spinning lze jako cvičební aktivitu za cílem odstranění přebytečných kil jedině doporučit.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 03 /01/ 2004.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Bethany Carter Howlett
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz