Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Relaxace » Slunce, teplo, voda » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Brenda Kelly
Nové články dále
Zapečené filé
Zapečené filé
Informace
Napiš nám
SOLARIUM – hrozba nebezpečí?!

Kult opáleného těla, vždy v plné energii vstupuje na scénu v čase letního období. Nejen ženy, ale i muži touží po zlatavě opálené pleti. Jedni se vystavují slunečnímu záření doma na plážích u písáku, nebo na břehu rybníků, ti šťastnější v cizině u moře a někteří to řeší opálením v soláriu. Nepřeberné diskuse na toto téma dokonce na jednu dobu ohrozily provozovatele těchto zařízení. Představa, že opalování v soláriu vede ke vzniku rakovinotvorného bujení kůže znamenalo pro mnohé téměř krach. Dnes se již zas široká veřejnost vrací k opalování v soláriích.

Určité riziko při opalování opravdu vzniká. Toto riziko je však jak u opalování klasického / na slunci/, tak i opalování pod umělými paprsky v soláriích. Uživatel by měl proto dbát určitých bezpečnostních pravidel.

Není dobré podceňovat opalovací kosmetiku, která nás chrání před špatným UV zářením. Zejména kůže hodně světlá může být náchylná k spálení a poranění. Lidé podceňují ochranné prostředky před sluncem. Domnívají se, že nějaká ta hodina na přímém slunci jim nemůže ublížit.

Kůže je velmi citlivou částí našeho těla. Dokáže přijímat kladné i záporné co je obsaženo v paprscích dopadajících na nás. Měli bychom jí tedy chránit a věnovat patřičnou péči. To platí i v oblasti opalování. Nikdy se neopalujte bez opalovacího mléka s UV / UV A i UV B /filtrem. Volte hodnotu UV filtru dle místa pobytu na slunci. Vyšší faktor při opalování v cizině je opravdu nezbytností. Slunce v jižnějších částech Země hřeje odlišně než u nás. To je důvod, proč zvolit na začátku pobytu v cizině prostředky s vyšším opalovacím faktorem. Kůže si musí nejdříve zvyknout a získat potřebný pigment, aby se měla čím chránit.

Vedle kosmetiky pro opalování na slunci , existuje i kosmetika solární – určena tedy pro opalování v soláriích. Je specifická hlavně svými urychlovacími účinky pro rychlejší vznik žádoucího pigmentu. K urychlení pigmentace se používá také beta karotenu. Ten je v přirozené podobě obsažen v mrkvi.

Solária se dělí dle druhů na turbo a poloturbo solária. Dále pak na horizontální a vertikální /sprchová /. Každý provozovatel by Vám měl poskytnou informaci právě o tom soláriu, které provozuje. Určení doby pobytu právě podle typu Vaší pokožky by měla být v těchto službách samozřejmostí. Nebojte se tedy vyptat na vše potřebné- jde přeci o Vaše zdraví.

Zatím nebylo prokazatelně dokázáno, že opalování v soláriu způsobuje rakovinu. Může však urychlit zárodky rakovinotvorného bujení, pokud již ve Vašem těle je. Riziko nemoci nebo poškození pokožky hrozí také tehdy, pokud není opalovací přístroj v pořádku nebo nejsou pročištěny filtry- na to nutno dávat pozor, protože to většinou provozovatelé opomíjejí, stejně tak jako včasnou výměnu samotných trubic.

Nejkratší době slunění v soláriu by měla být vystavena pokožka velmi světlá a úplně bílá, jako je tomu u albínského typu, delší pobyt si mohou dovolit lidé snědší pokožky. Jestliže nemáte k opalování přílišnou důvěru a nepatříte k těm, kteří prahnou po opálené pokožce, nelitujte. Např. Japonky jsou známy tím, že upřednostňují svůj názor, který říká: „Jen pokožka chráněna před sluncem nestárne„ , proto je můžeme často vidět se slunečníkem nad svou hlavou.

Pro opálení na kratší dobu postačí i samo - opalovací krémy- tolik oblíbené u kulturistů. Při volbě těchto krémů se nesnažte raději ušetřit, mohl by Vás čekat šokující zážitek. Důležitý je nejenom odstín, ale samotná aplikace. Nanášejte je v rukavicích, aby jste neměli hnědé dlaně na rukou a roztírejte rovnoměrně, aby jste nebyli šokováni, hnědými skvrnami na vašem těle.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Dina Al-Sabah
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz