Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Kristia Knowles
Nové články dále
Kuře, hlavně chutně - díl II
Kuře, hlavně chutně - díl II
Informace
Napiš nám
Tuk - náš přítel, nebo nepřítel ?

Míra naší tloušťky, v lepším případě nadbytečných, nepotřebných špeků je pomocí moderní, vynalézavé medicíny snadno změřitelná. A rozhodně se jí nemusíte bát. Existují na to totiž "chytří pomocníčci"- měřiče tuku. Na dnešním trhu je již rozšířená škála těchto pomůcek, počínaje od těch nejjednodušších, měřících nůžek až po ty složitější digitální měřiče tuku.

Liší se nejen kvalitou, ale samozřejmě i cenou. Ty složitější elektronické jsou schopny celkem přesným způsobem zjistit poměř tuků v těle, proti svalovině i kostem. Funkce tohoto přístroje je založena na rozdílném el. Odporu svalů, kostí, vnitřností a samotného tuku. Jeho použití není povoleno u osob trpících nějakou chorobou kardiovaskulárního systému./lidé se srdeční vadou/. Pořizovací cena se pohybuje v několika tisících korun a jsou běžně ke koupi v lékárnách nebo obchodech se zdravotními potřebami.

Obezitologické poradny a lékařské instituce zabývající se metabolickými poruchami využívají tyto přístroje při určování obezity a poruch metabolismu vcelku často. U digitálního přístroje stačí uvést pouze výšku, tělesnou váhu , pohlaví, popřípadě věk uživatele. Přístroj sám vám pak spočítá v % a v kg množství tuku v těle. To může být pro mnohé ukazatelem, zda mají hubnout, popřípadě kolik. Někdy si může sportovec připadat stále tlustý-ale nemusí se jednat o nadbytečný tuk, ale o svalovou tkáň. Toto je důležité rozlišit. Určitou váhu mají také kosti jak jsem si již řekli.

Nesmíme zapomínat nato, že své tělo můžeme sice cvičením a správnou výživou značně ovlivnit, ale nemůžeme změnit svou kosterní konstituci. Ženy mají výrazně vyšší toleranci, množstvím tuku v těle než muži. Za ideální se považuje zhruba 15% tuku, stanovený minimum je 8% tuku .

Množství tuku v těle je u každého individuální záleží na stavbě těla. Někdo má drobnou kostru, u jiného je zase váha kostí vyšší. Někomu stačí 8% tuku a cítí se v po fyzické stránce v pořádku a jiný zase potřebuje vyšší procento. 8% tuku by měla být pro ženy minimální dolní hranice množství tuku v těle. Lékaři se vyjadřují k menšímu množství tuku jako zdravotně rizikovému. Určité množství tuků totiž zabezpečuje plodnost ženy- je tedy na něm závislá pravidelná menstruace.

Ztráta menstruace, může značit přílišnou vyhublost, v důsledku snížení konzumace tuků na minimum, tedy pokles tukové tkáně v těle pod povolený dolní limit. Zcela vyloučit tuk ze stravy je životu nebezpečné. Některé složky /esenciální mastné kyseliny / jsou nezbytnou složkou pro lidský organismus. Neměli bychom tedy o ně tělo ochuzovat. Jsou obsaženy zejména v rybách a drůbežím mase.

Na druhou stranu bychom měli výrazně omezit nasycené tuky /jako je máslo, sádlo, tučné vepřové maso, tuky v krémových sladkostech /. Musíme rozlišovat tuky dobré, které organismu prospívají a snižují HDL cholesterol a tuky špatné, které naopak tělu škodí a mohou způsobovat zdravotní komplikace, nebo být prvním spouštěčem různých nemocí jako je infarkt, kornatění cév apod.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Cindy Elsliger
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz