Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Sportování » O sportu i cvičení » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Bettina Burghart
Nové články dále
První odvážné krůčky za vysněnou postavou – díl I
První odvážné krůčky za vysněnou postavou – díl I
Informace
Napiš nám
Protahování a cvičení.

Mnoho lidí má tendenci protahování svalů podceňovat. Berou ho jako zbytečnost, která pouze ubírá čas, který by mohl být využit jiným způsobem. A to je zásadní chyba. O strečinku se ve spojitosti s cvičením nebo relaxací poměrně často hovoří. A to právem. Je velmi důležitou součástí při začátku a konci tréninku, ale také jako vhodná technika relaxace při psychickém vyčerpání.

Samotná protahovací cvičení, strečink, můžete třeba cvičit ve dnech, kdy nejdete do fitka, a nejen tehdy. Je to totiž forma protahování vhodná v kterémkoliv věku. Pomáhá svalům uvolnit se a zároveň získat na pružnosti, což je výrazně žádoucí u některých druhů sportovních aktivit.

V hojné míře využívají strečinku gymnastky, baletky, tanečníci a další sportovci v odvětví jež vyžaduje pružnost, sílu i dynamiku. Těžko by gymnastka zvládla roznožku nebo provaz, pokud by neměla tělo dostatečně pružné.

I pro rekreačního sportovce se strečink stává velikým přínosem. Před náročným sportem připraví svaly na náročný výkon a při závěru cvičení zase namáhané svaly uvolní, aby se mohly lépe regenerovat. Zároveň se stává pokožka elastičtější, čímž pak více odolává námaze- je sníženo riziko popraskání kůže, projevující se ve formě strií. Vhodné je před protahováním hydratovat pokožku tělovým mlékem nebo jiným přípravkem k tomu určeným /to platí zejména v tom případě, že provádíte strečink jenom sám o sobě bez toho, aniž by mu předcházelo cvičení.

Strečink je vlastně jedním z hlavních klíčů úspěchu cvičení. Jak bychom mohli efektivně cvičit, bez odpočatých a zregenerovaných svalů? Příznivý je také v tom směru, že částečně napomáhá předejít namožení svalů. Jen sval zahřátý a protažený může lépe snášet zátěž, kterou na něj při cvičení klademe. To lze dobře využít například ve fitku při posilování nebo při aerobiku, kdy jsou svaly a úpony zatěžovány neustálým poskakováním.

Vzpomeňte si příště po aerobiku na strečink a neodcházejte předčasně z hodiny aerobiku, jak to mají některé dívky ve zvyku. Těch deset minut protahování vás „nezabije“ a tělu to rozhodně pomůže.

Strečink dokáže také zahnat bolest hlavy při psychickém vyčerpání. Trpíte-li na časté bolesti hlavy ze stresu nebo pracovního přetížení, zkuste věnovat půl hodinky denně protahovacím cvikům. Je to jedna z možností, jak bolest zmírnit, nebo úplně odstranit. Pomáhá to nejvíce při sedavém typu zaměstnání, kdy je bolestivost hlavy nebo i svalů způsobena strnulým posedem v jedné pozici v delším časovém období.

Tomuto problému se nejčastěji nevyhnou ženy v pozici sekretářek, účetních a úřednic ve státním sektoru. Pravidelným protahováním lze docílit poměrně kvalitního efektu.

Myslíte si, že nemáte na strečink čas? Půlhodinku denně si určitě najde každý. Můžete protahovat třeba doma v posteli v podobě rituálu před spaním. Pro ty aktivnější doporučuji si koupit pro zpestření veliký cvičební balon, na kterém se dají např. výtečně protahovat zádové svaly, zejména pak bederní oblast páteře, která je snad společně s krční páteří nejproblémovější zónou našeho těla.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Barbara Engelsmann
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz