Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Danielle Bird
Nové články dále
Štika, pochoutka z našich vod
Štika, pochoutka z našich vod
Informace
Napiš nám
Pozor na slunce je na jaře zrádné!!

Na počátku jarních měsíců, kdy slunce začíná teprve vystrkovat své paprsky, jsme všichni nadšeni, že zima odhodila svou berlu mrazilku a nadšení vstřebáváme první paprsky, aby ani jeden nepřišel nazmar. Jen málokdo má však pokožku natolik odolnou, aby se neprojevila alergickou reakcí. Pigmentace pokožky není u všech lidí stejná, záleží totiž na typu kůže. Lze tedy rozdělit lidi do čtyřech skupin, které se vyznačují přizpůsobivostí pokožky slunečnímu záření, tedy její schopnosti zhnědnout, či rychle se spálit.. Skupiny jsou rozděleny dle zabarvenosti pleti, ale také podle barvy očí a vlasů. Lze je rozdělit následovně:

TYP 1. Lidé s velmi světlým až bílým typem pokožky, přirozené blond vlasy tzv. albíni. Jejich pobyt na slunci je doporučován na co nejkratší dobu. Pokožka by měla být chráněna opalovacím krémem s vyšším UV faktorem. Velmi inklinují ke spálení.

TYP 2. Lidé se světlejším typem pleti, světle hnědými vlasy. Jejich pobyt na slunci je doporučován po dobu asi 15-20 minut, ale je vhodné zvolit také přípravek s vyšším UV faktorem.

TYP 3. Lidé s olivově hnědou barvou pokožky, Vlasy tmavě hnědé až černé. Velmi dobře se opalují a mohou tedy ze všech skupin pobývat na slunci nejdéle. Jejich pokožka se hned zbarvuje do čokoládové barvy. Mají velmi dobrou tvorbu pigmentu.

TYP 4. Lidé se světle hnědým zabarvením pokožky a zrzavými vlasy. Charakteristická je pro ně tvorba pih. Jejich pokožka je velmi citlivá a tvorba pigmentace slabá, proto by měli pobývat na přímém slunci kratší dobu a chránit svou pokožku krémem s vyšším filtrem UV záření.

Jarní měsíce, kdy slunce vystrkuje své růžky je období velmi lákavé.Chceme své tělo ohřát a načerpat ze slunce co nejvíce energie po zdlouhavém zimním čase. Více světla v nás vyvolává kladné pocity a dokáže rozehnat nejednu chmuru. Přesto je nutno brát ohled na svou pokožku. Lidé podceňují první paprsky. Domnívají se, že jejich síla není tak vysoká jako je tomu v letních měsících. To je důvod, proč často nepoužívají žádné ochranné prostředky. U citlivější kůže to pak vede k alergickým reakcím v podobě červené krupičky, která se objevuje na ozářené kůži . V horším případě se můžete i ošklivě spálit.

Začervenalá pokožka není nic příjemného, protože je na dotek velmi citlivá. Ale to jistě znáte. Čeká Vás pak jedna probdělá noc. Pozor také na ochranu pokožky hlavy, která může na nadměrné sluneční záření reagovat přehřátím. V konečném důsledku si můžete přivodit i úpal. Raději se chraňte patřičnou pokrývkou hlavy jako je elegantní a stále moderní klobouček nebo vezměte zavděk alespoň kšiltovkou.

Když už Vás přeci jen lapálie se spálenou pokožkou nemine. Sáhněte po osvědčeném prostředku na zklidnění popálené pokožky – panthenolu. Ten spálená místa ochladí a urychlí tak ztmavení kůže. Jako podpůrný prostředek v letních měsících používejte beta-karoten, který vylepší, rychlejší pigmentaci pokožky.

Všem přeji, aby se v slunečných dnech nespálili, ale naopak, aby jim slunce přinášelo co nejvíce radosti.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Bethany Carter Howlett
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz