Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Kristia Knowles
Nové články dále
Mladší nebo raději starší?
Mladší nebo raději starší?
Informace
Napiš nám
Proč jsou lidé z jižních zemí hubenější?

Odpověď je snadná. Žijí zdravějším životním stylem. Lépe se stravují. Jejich strava není bohatá na tuky a jednoduché cukry. Oproti tomu lidé z Ameriky a dalších rozvojových zemí mají problémy s nadváhou. Česká republika mezi tyto problematické státy také patří. Není sice na tom tak špatně jako Amerika, přesto i zde se začíná množit případů nadváhu u malých dětí.

 

Změna životního stylu a postoji k životu vůbec je prvním krokem k vítěznému boji s obezitou. Děti  se nesmí od raného dětství přejídat sladkostmi. Konzumace cukrovinek by měla být ze strany rodiče korigována. Povoleno jenom určité množství, ale pouze za odměnu, jako forma laskominky po hlavním vyváženém jídle. Nikoliv jako náhrada běžného denního jídla. Cukry totiž dodávají jenom prázdnou energii a tuk z cukrovinek se velmi rád ukládá do zásob. Děti sice potřebují pro svůj růst hodně energie a  zásob také, ale přece jen je zde určité dané množství. Při překročení tohoto limitu, už tělo přebytečný tuk a cukr nevyužívá a pouze ukládá ve formě tělesného, podkožního tuku. Výsledek je přibývání na váze.

 

Lidé z jižních zemí jsou oproti nám také aktivnější. Sport jim není cizí. Možná je to právě tím, že mají moře a lepší počasí. Pohyb na čerstvém vzduchu je víc láká. Je zde více možností k plavání nebo hraní míčových her. Lidé jsou zvyklý stravovat se lehkou stravou. Jedí hodně ryb a zeleniny, které je v těchto místech dostatek. Ryby jsou jídlo, které je bohaté na velké množství jódu a selenu. Tyto prvky jsou zodpovědné za metabolické přeměny v organismu. Mají vliv na funkci štítné žlázy, které je zodpovědná za některé změny související také s tělesnou hmotností. V jižních zemích se můžeme setkat někdy s hodně hubenými lidmi. Jsou hubeni až nezdravě. Není to způsobeno nedostatkem potravy, ale přemírou jódu, která nemusí každému organismu vyhovovat. Jak se říká , všeho s mírou. A po zelenině, kterou v hojné míře pěstují, a poté konzumují ještě také nikdo nepřibral. Hovězí a vepřové maso se tu nijak neupřednostňuje. V hotelích je sice k vidění, ale to je pro turisty, kteří jsou zvyklí z jejich domoviny. Víceméně se pouze hoteliéři přizpůsobují chutím svých klientů.

 

Téměř zázračnou surovinou, která se v jižanských zemích v hojnosti používá a po staletí jsou jí přisuzovány léčivé vlastnosti je olivový olej. Ten se zde používá nejen na přípravu zálivek do salátů, ale připravují se na něm i teple upravovaná jídla. Olivy- plody olivovníku nesmí na žádném stole chybět. Ať už černé nebo zelené – je to delikatesa. Olivový olej obsahuje nenasycené tuky. Ty jsou důležité pro organismus. Tím, že se olivový olej lisuje za studena je udržena jeho vysoká kvalita až k samotnému spotřebiteli. Na přípravu jídla ho stačí menší množství než jiných olejů, proto nezvedá oproti jinému tuku tak výrazně kalorickou hodnotu pokrmu.

 

Češi nejedí moc ryb. Preferují spíše vepřové a hovězí maso. To není nejlepší volba pro zdraví, protože je to  dosti kalorické maso bez důležitých prvků jako je jód nebo selen. Vepřové maso je dokonce zdraví ohrožující , protože obsahuje řadu toxických látek. Tyto látky snižují množství vápníku v těle. Z toho pak plynou důvody s nedostatkem vápníku, lámavostí kostí- osteoporozou. Pro ty kdo opravdu nemohou rybu ve svém jídelníčku ani cítit je lepší alternativou kompromisu maso kuřecí nebo krůtí.

 

Češi také neoplývají obzvláštním nadšením pro sportovní aktivity. Bez sportu to ale nejde.  Jen lidé s opravdu dobrými dědičnými geny po svých rodičích netloustnou. Jsou jak říkají hubení od přírody. Mají rychlý metabolismus , který jim odpustí kdejaký stravovací prohřešek. Těchto šťastlivců je však žalostně málo. Ti ostatní musí dodržovat zdravé zásady stravování a provozovat nějakou sportovní aktivitu. Výběr je dnes tak široký, že si určitě vybere i člověk mající přehnané nároky. Muži mohou hrát fotbal nebo hokej. Zajít si zaběhat do přírody není také špatná forma relaxace. Ženy si oblíbily aerobic, spinning nebo chodí shazovat svá přebytečná kila do posilovny.

 

Největší chybou je nic nedělání a sledování televize. Jak je známo, ve chvíli, kdy si zapneme televizi, dostaneme na něco dobrého chuť. V mžiku okamžiku zmizí železné zásoby slaných pochutin i sušenek.

 

Nebýt líný – začít sportovat a přehodnotit svůj jídelníček ze polovičním úspěchem na cestě za štíhlou postavou. Vůle je přitom velmi důležitá.

 

Nesázejte na diety. Ty jsou bez šance. Znamenají jenom dočasné snížení tělesné hmotnosti s rychlým, úderným jo-jo efektem. Naberete víc než shodíte. Být ve skvělé formě znamená jíst zeleninu, ovoce, kvalitní cereálie, rybí a kuřecí maso. Přidejte k tomu dostatek pohybu. Lepší rada zatím neexistuje. Tu zázračnou pilulku, která bychom spolky a udělala z nás rázem hubeňoury ještě nikdo nevymyslel.

 

Nebojte se začít boj  se svou nadváhou. Myslíte si , že shodit deset kilogramů je bláznovství. Ne, je to možné, ale ne ze dne na den, jak by mnozí z nás chtěli. Je nutno dát tělu čas, aby se s ubývající hmotností vyrovnala a zvyklo si na nový, zdravější režim života. Přejeme Vám výdrž, pěkné zážitky při sportovních aktivitách, a především dobrou psychiku.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 20 /06/ 2004.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Brenda Kelly
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz