Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Dina Al-Sabah
Nové články dále
Prostituce, v parlamentu řeší zda zlegalizovat nejstarší řemeslo
Prostituce, v parlamentu řeší zda zlegalizovat nejstarší řemeslo
Informace
Napiš nám
Netíhneme k ovoci a zelenině

Pravdou zůstává, že většina české populace zrovna moc nemusí ve svém jídelníčku zeleninu a ovoce. Je původ v tradici české kuchyni stávající se z vyhlášených českých knedlíků a hutných omáček, nebo zato může politický režim minulosti? Možná, že právě zdlouhavé fronty na kvalitní potraviny, které v minulosti byly přeci jen nedostupnou záležitostí zapříčinily, že lidé staršího a středního věku přeci jen raději vaří tučná jídla, která našemu zažívacímu traktu moc nesvědčí.

Tak zvané „lepší potraviny“ si mohl člověk nakoupit pouze v tuzexu za bonny. Na tropické ovoce se stály o vánocích několika metrové fronty a to bylo množství ještě na příděl. Jedno pomazánkové máslo a několik málo druhů jogurtů s marmeládou se na nás usmívalo z vitríny mraženého boxu. O sojových výrobcích mohli ti z nás odvážnějších snít jen ve své bujné fantazii a mléčným výrobkům s přidáním bifidokulturních živých bakterií, jež mají příznivý účinek na lidský organismus se jen mohl přibližovat tehdejší kefír ve skleněných lahvích. A tak by se dalo jmenovat dále a dále. Protože např. avokádo, mango, líčí, kiwi a další dnes už běžné subtropické ovoce jsme v té době neznali.

Dnes jsou supermarkety a hypermarkety přímo přetékající ve své nabídce potravinových produktů. Seženete zde co si jen představíte a nemusíte létat do cizích krajin. Regály přímo překypují různými produkty, které lákají ke koupi naše mlsné jazýčky.

V takové škále potravin si lze jednoduše vybrat právě ty, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Výběr mléčných produktů je na českém trhu téměř nevyčíslitelný. Můžete si vybrat od těch tučných, smetanových, až po ty nízkotučné, které naší figuře neublíží. Taktéž u sýrů je možnost volby právě takového druhu, který nám svým složením vyhovuje.

Pečivo celozrnného charakteru lze nazvat jako „novou revoluci „ v požívání pečiva počínaje sojovými rohlíky přes pitta chleba konče tmavými rohlíky a corn rohlíky. Využitý celozrnných produktů organismem je v odebírání energie daleko efektivnější než u pečiva bílého.

Přesto i dnes, kdy je možno si vybrat co jen hrdlo ráčí mnoho domácností upřednostňuje stravování klasickou českou, tučnou kuchyní. Klasickou výmluvou je oponovat názorem, že ovoce a zelenina je drahé a ten celozrnný rohlík také stojí o nějakou tu korunu více než bílý.

Když si, ale v konečném důsledku spočítáte vynaložené peníze na jednotlivé produkty, zjistíte, že i z kvalitních potravin se dá relativně levně navařit. Co takové zapečené brambůrky s nízkotučným sýrem a zeleninou nebo dušený květák s bramborem ? Na sojové maso prodávané ve tvaru kostek v sáčkách také nemusíte být zrovna Rodschild a nízkotučné jogurty, stejně jako odstředěná varianta mléka jsou daleko levnější než jejich tučné obdoby.

Takže konec výmluv a honem do zeleniny nebo hypermarketu a raději si napište svůj nákup na kus papíru, protože jinak určitě podlehnete své mánii nakupování a v košíku Vám místo ovoce, zeleniny a další zdravých potravin skončí tučné sladkosti, bílé pečivo a uzenina.

Budoucnost je však přeci jen světlejší, protože je v dětech, které už budou mít možnost své stravovací návyky vést tím správným směrem, je to jen na nás, jakým jim budeme příkladem.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Bethany Carter Howlett
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz