Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Sportování » O sportu i cvičení » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Dawn Butterfield
Nové články dále
Láska na celý život skutečnost nebo jen fikce?
Láska na celý život skutečnost nebo jen fikce?
Informace
Napiš nám
Chceme hubnout.

Po Novém roce je k vidění značná přelidněnost ve všech sportovních zařízeních. Člověku by se snad zdálo, že veškeré posilovny ve městě zavřely a zbyla pouze ta jedna jediná, kam zrovna chodíte vy. Nebo, že by opravdu něco bylo na těch předsevzetích do nového roku a všichni si chtějí jen vylepšit své tělesné proporce?

 

Značný nárůst návštěvnosti sportovních zařízení je v lednu nového roku často pozorovatelným jevem. Staří návštěvníci trpí přívalem nových začátečníků a říkají, jen aby už ta vlna  prvotního nadšení opadla a davu ubylo. Pravda, většinou se po měsíci dvou dočkají a opravdu někteří lidé z posilovny vymizí. Zhubnout chce totiž mnoho lidí a snaha je velká, ale trpělivostí se obrní jen málo z nich. Právě proto po měsíci mnoho nadšenců odpadne. Výsledek jejich úsilí není tak velký jak původně očekávali a to je odradí. Ono, ale zhubnout a zbavit se tolika sádla, co si člověk za několik let lenošení a nezdravého stravování  nahromadil pod kůží, nelze za jeden měsíc. Chce to vytrvalost a důslednost. 

 

Ale ani ta vytrvalost s důsledností nestačí, pokud se člověk nenaučí žít jiným způsobem života než byl doposud navyklý. Velmi těžce se přebytečná kila dají shodit, ale bohužel se velmi lehko nabírají. Nadšení vystřídá nespokojenost.  Právě tyto pocity lidé prožívají v okamžiku, kdy nastoupí tolik známý jo-jo efekt. Po několika měsíčním dodržování cvičebního plánu i stravovacího režimu, který přináší své ovoce lidé propadnou euforii ze shozených kil a místo aby ještě své úsilí podpořili, začnou se chovat stejně jako tomu bylo před počátkem redukce váhy. Hodí totiž zdravé stravování a postupně i cvičení za  hlavu. A tuk, ten číhá a nenechá na sebe dlouho čekat. Po několika měsících tak člověk stojí v lepším případě opět na začátku, v tom horším dokonce o několik kilo těžší, než před pokusem zhubnout.

 

Člověk je tvor ve skrze pohodlný, líný, proč cvičit a nedopřát si oblíbené, často velmi tučné jídlo, když ručička váhy klesla. Jenže redukce hmotnosti spočívá ve změně životního stylu. A to v trvalé změně. To je důvod, proč není vhodné snažit se zhubnout za pomoci drastického omezování jídla nebo orientace jen na jednotvárnou část potravin. To se časem přejí, člověk snadno podlehne vábení chutí na něco nezdravého. Jo-jo efekt je pak na světě.

 

Pouze ztotožnění se, se zdravým životním stylem a aktivním způsobem života může mít při redukci hmotnosti trvalý charakter. Změna stravovacích návyků musí být pozvolná a rozhodně by neměla striktně zakazovat tu kterou potravinu. Vítězství je v tom, že člověk nesmí mít dojem, že něco nemůže sníst. Jíst se může hodně věcí, ani dortík nebo ovar není zapovězený. Jen těchto hříšků nesmí být hodně a pravidelně. Když je chuť na něco sladkého, pak není dobré snažit se chuť na sladké zahnat silou vůle. Někdy ani sebevětší vůle nepomáhá a člověk tak sní mnohem více nezdravých potravin, než měl původně v úmyslu.

Malý kousek a dost. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Takové mlsání postavu neohrozí.

Pokud se k takovému jednání přidá i pravidelný pohyb, může obezita opustit naše tělo jednou provždy, natrvalo.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 03 /02/ 2004.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Bethany Carter Howlett
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz