Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Relaxace » Slunce, teplo, voda » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Kristia Knowles
Nové články dále
Sojové maso na zelenině.
Sojové maso na zelenině.
Informace
Napiš nám
Když se řekne SAUNA.

Sauna je zařízení za ryze ozdravným, relaxačním účelem. U nás sice není tak velmi rozšířenou záležitostí jako tomu je v jiných pro ní rodných zemích – např. Finsku, ale přesto je vcelku hojně navštěvovanou. V domácím prostředí si saunu může dovolit jen málokdo- finanční náklady na její výstavu a provozní zabezpečení, nejsou totiž nikterak nízké, avšak navštívit saunu v některém z kulturních zařízení /většinou je součástí bazénu a lázní / už není pro širokou veřejnost tak nedostupné.

Lékaři se shodují, že saunování alespoň jednou týdně je velmi blahodárné pro lidský organismus. Odplavují se tak totiž veškeré škodliviny, které se v těle nahromadily. Odchází potem z potních žláz, které jsou pod kůží umístěné na celém těle. Společně s potem se také vylučuje nemalé množství vody na což musíme brát při saunování zřetel.

Z hlediska věku je suanování vhodné již od dětství jako prevence proti infekčním chorobám z nachlazení. Čím dříve si děti zvyknou, tím budou otužilejší. Samozřejmě je nutno brát ohled na zdravotní stav každého jedince. Platí zásada, že by se saunování měli vyhnout lidé nemocní se srdcem, nepřízpůsobivý náhlým změnám teplot, diabetici, ale také lidé, kteří na sobě pozorují nachlazení. Saunování může otužovat a do budoucna být tak dobrou obranou proti chřipce a angíně. Když však už u nás jsou patrny první příznaky nachlazení sauna by spíše ten kolotoč jen rozjela. Je lépe počkat až se nám tělo s nachlazením vypořádá.

Nutno dbát opatrnosti při návštěvě sauny se zvyšuje hlavně s malými dětmi nebo staršími osobami. Zejména proto, aby nedošlo k přehřátí organismu a následným mdlobám. Je nutno dodržovat určité pokyny, které by měli být znatelně viditelné na vývěsce umístěné před saunou. Všeobecně však platí, že vodu, kterou vypotíme, bychom měli co nejdříve zase doplnit, aby tělo netrpělo dehydratací v důsledku nedostatku tekutin.

A závěrem se naskýtá otázka, zda sauna může napomoci úbytku váhy. Sportovci, kteří z nějakého důvodu potřebují svou váhu snížit /gymnastky, baletky apod./ se často k saunování uchylují. Efekt je však téměř zanedbatelný. K úbytku hmotnosti sice dochází, avšak většinou v důsledku odvodnění těla, což je hubnoucí efekt dosti nebezpečný. Spíše než za cílem hubnutí je sauna prospěšná za účelem pročištění těla, jeho uvolnění, psychické relaxace a regenerace svalů z přílišného sportovního zatížení.

Takže hurá do sauny !

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Danielle Bird
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz