Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Relaxace » Čajovna » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Brenda Kelly
Nové články dále
Cvičení je investicí do budoucna.
Cvičení je investicí do budoucna.
Informace
Napiš nám
Jak se čaj pije.

Jako se vším, ani s čajem by se to nemělo přehánět. Všeho moc škodí, to je pravidlo, které opravdu snad platí kdykoliv. Čaj sám o sobě obsahuje látku zvanou „teen“, ta je podobná kofeinu obsaženém v kávě. Má povzbudivé účinky, ale zároveň ve velkém množství některým lidem přecitlivělým na tuto složku může přivodit problémy v podobě bolestí hlavy, neklidu nebo nespavosti.

Čaj – blahodárná to tekutina je charakteristický nejen svou vůní a chutí, ale také způsobem přípravy, servírováním a dobou, kdy se pije. Číňané a Japonci si potrpí na tradici čaje v takové míře, že už na školách se děti v zájmových kroužcích vedle ikebany / ozdobné aranžování květin /a bojového umění učí také připravovat čaj a správně ho servírovat. V Japonských rodinách mají přímo na pití čaje uzpůsobenou menší místnůstku pro návštěvy, která je vytvořena v jednoduchém stylu, takže působí poněkud chudým dojmem. Pravým účelem je však navodit atmosféru, kdy se návštěvník bude soustředit pouze na pití čaje a nebude při meditaci zbytečně vyrušován rušivými podněty v podobě hmotných věcí. Každý druh čaje je specifický svou přípravou, dobou a způsobem zálevu. Jinak se připravují čaje zelené, jinak tmavé – černé čaje, nebo čaje červené.

U nás se můžeme setkat s dvěmi podobami čajů, buďto jsou to čaje sáčkové, které jsou častěji používané pro svou jednoduchou přípravu, nebo čaje sypané, které se svou kvalitou a možností úpravy spíše blíží tradičním čajům „ čajových zemí východu“. V čajovnách, nebo ve specializovaných prodejnách čaje se můžete setkat s rozdělením čajů do skupin dle jejich struktury a země původu. Většinou vás zaujmou i pobaví, někdy legrační názvy, objevující se hojně v čajovnách. Na nápojovém lístku čajoven není výjimkou ani bližší charakteristika čaje – tedy, kdy je vhodné čaj pít a jaké jsou jeho účinky.

Jsou čaje, které je vhodné pít ráno, jiné zase při polední siestě. Jsou čaje pozdně odpolední / u Angličanů věhlasné čaje o páté/ a také čaje večerní vhodné před spaním, pro lepší, klidný spánek. Toto časové rozložení není nijak náhodné, ale zcela účelné. Ráno vás postaví na nohy a hlavně pročistí tělo i mysl čaj zelený, označovaný také jako „ green powder“ nebo se také používá český překlad „ zelený prach“. Ten tělo pročistí od škodlivin a vstup do nového dne, bude jistě hezčí. Kolem poledne jsou vhodnější variantou čaje ovocné, které osvěží a zaženou žízeň. Některé druhy lze pít i studené. Kolem páté nastupují klasické černé čaje, čaj Ceylonský nebo indický, který pozvedne již unavenou mysl pro své zvýšené množství kofeinu, které udrží mozek v bdělém stavu. Na večer doporučuji nějakou variantu čaje bylinného, např. čaj z třezalky a kozlíku lékařského. Může vás uklidnit a připravit tělo na slastný spánek.

Jako se vším, ani s čajem by se to nemělo přehánět. Všeho moc škodí, to je pravidlo, které opravdu platí vždy. Čaj sám o sobě obsahuje látku zvanou „teen“, ta je podobná kofeinu obsaženém v kávě. Má povzbudivé účinky, ale zároveň ve velkém množství některým lidem, přecitlivělým na tuto složku může přivodit problémy v podobě bolestí hlavy, neklidu nebo nespavosti. Existuje i čaj bezkofeinový zvaný Roobos, který tuto složku postrádá a ten bych tedy doporučila jako vhodný pít kdykoliv. Platí pravidlo, že čaj bychom měli konzumovat vždy v klidu jako malý obřad. Udělat si chvilku na vychutnání tohoto lahodného moku jistě stojí.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Kristia Knowles
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz