Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Relaxace » Čajovna » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Brenda Kelly
Nové články dále
Lze mít krásné, pružné tělo pokud jste necvičila?
Lze mít krásné, pružné tělo pokud jste necvičila?
Informace
Napiš nám
Jak se čaj pije.

Jako se vším, ani s čajem by se to nemělo přehánět. Všeho moc škodí, to je pravidlo, které opravdu snad platí kdykoliv. Čaj sám o sobě obsahuje látku zvanou „teen“, ta je podobná kofeinu obsaženém v kávě. Má povzbudivé účinky, ale zároveň ve velkém množství některým lidem přecitlivělým na tuto složku může přivodit problémy v podobě bolestí hlavy, neklidu nebo nespavosti.

Čaj – blahodárná to tekutina je charakteristický nejen svou vůní a chutí, ale také způsobem přípravy, servírováním a dobou, kdy se pije. Číňané a Japonci si potrpí na tradici čaje v takové míře, že už na školách se děti v zájmových kroužcích vedle ikebany / ozdobné aranžování květin /a bojového umění učí také připravovat čaj a správně ho servírovat. V Japonských rodinách mají přímo na pití čaje uzpůsobenou menší místnůstku pro návštěvy, která je vytvořena v jednoduchém stylu, takže působí poněkud chudým dojmem. Pravým účelem je však navodit atmosféru, kdy se návštěvník bude soustředit pouze na pití čaje a nebude při meditaci zbytečně vyrušován rušivými podněty v podobě hmotných věcí. Každý druh čaje je specifický svou přípravou, dobou a způsobem zálevu. Jinak se připravují čaje zelené, jinak tmavé – černé čaje, nebo čaje červené.

U nás se můžeme setkat s dvěmi podobami čajů, buďto jsou to čaje sáčkové, které jsou častěji používané pro svou jednoduchou přípravu, nebo čaje sypané, které se svou kvalitou a možností úpravy spíše blíží tradičním čajům „ čajových zemí východu“. V čajovnách, nebo ve specializovaných prodejnách čaje se můžete setkat s rozdělením čajů do skupin dle jejich struktury a země původu. Většinou vás zaujmou i pobaví, někdy legrační názvy, objevující se hojně v čajovnách. Na nápojovém lístku čajoven není výjimkou ani bližší charakteristika čaje – tedy, kdy je vhodné čaj pít a jaké jsou jeho účinky.

Jsou čaje, které je vhodné pít ráno, jiné zase při polední siestě. Jsou čaje pozdně odpolední / u Angličanů věhlasné čaje o páté/ a také čaje večerní vhodné před spaním, pro lepší, klidný spánek. Toto časové rozložení není nijak náhodné, ale zcela účelné. Ráno vás postaví na nohy a hlavně pročistí tělo i mysl čaj zelený, označovaný také jako „ green powder“ nebo se také používá český překlad „ zelený prach“. Ten tělo pročistí od škodlivin a vstup do nového dne, bude jistě hezčí. Kolem poledne jsou vhodnější variantou čaje ovocné, které osvěží a zaženou žízeň. Některé druhy lze pít i studené. Kolem páté nastupují klasické černé čaje, čaj Ceylonský nebo indický, který pozvedne již unavenou mysl pro své zvýšené množství kofeinu, které udrží mozek v bdělém stavu. Na večer doporučuji nějakou variantu čaje bylinného, např. čaj z třezalky a kozlíku lékařského. Může vás uklidnit a připravit tělo na slastný spánek.

Jako se vším, ani s čajem by se to nemělo přehánět. Všeho moc škodí, to je pravidlo, které opravdu platí vždy. Čaj sám o sobě obsahuje látku zvanou „teen“, ta je podobná kofeinu obsaženém v kávě. Má povzbudivé účinky, ale zároveň ve velkém množství některým lidem, přecitlivělým na tuto složku může přivodit problémy v podobě bolestí hlavy, neklidu nebo nespavosti. Existuje i čaj bezkofeinový zvaný Roobos, který tuto složku postrádá a ten bych tedy doporučila jako vhodný pít kdykoliv. Platí pravidlo, že čaj bychom měli konzumovat vždy v klidu jako malý obřad. Udělat si chvilku na vychutnání tohoto lahodného moku jistě stojí.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Cindy Elsliger
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz