Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Brenda Kelly
Nové články dále
Jak se vám líbila MISS 2002?
Jak se vám líbila MISS 2002?
Informace
Napiš nám
Přejete si kávu?

Káva je oblíbeným nápojem po celém světě. Je známa svými povzbudivými účinky na lidský organismus, proto je hojně vyhledávána lidmi v profesích manažerů, úředníků, řidičů, ale také sportovci. Je legalizovaným povzbuzovadlem a činí tak naše tělo čilejší a mozek je více v postřehu. Určitě to sami znáte, když se probudíte a připadáte si jako zmlácený pes – káva Vás postaví na nohy. Pro své účinky je vyhledávána lidmi, kteří hodně pracují. Nahrazují často odpočinek nesmyslným pitím velkého množství šálků kávy. Káva, ale odpočinek nenahradí a není také všezázračná. Dokáže únavu sice oddálit, ale to je vše. Sám kofein v ní obsažený, způsobuje zvýšenou močopudnost, čímž dochází k odvádění tekutin z těla a nesmíme tedy při konzumaci kávy zapomenout, že jeden šálek kávy musíme vykompenzovat dvěmi šálky vody.

V úměrném množství není káva nebezpečná, za předpokladu, že konzument netrpí nemocí ledvin nebo jiným zdravotním problémem, u kterého mu lékař pití kávy zakázal. 1-2 šálky kávy denně jsou zcela v normě. Pokud jich pijete, ale více je načase, aby jste se nad svým počínáním zamysleli a zjistili jeho důvod.

Manažeři pijí denně velké množství kávy, aniž by si byli této skutečnosti často vědomi. Při svých obchodních návštěvách je jim nabízena káva k občerstvení, takže za jeden svůj pracovní den mohou vypít i 4-5 šálků, dle množství klientů, které navštíví.

Káva povzbuzuje činnost mozku, zvyšuje krevní tlak a částečně napomáhá rychlejšímu odbourávání tuků. Proto je oblíbená u sportovců před závody nebo v odvětví kulturistiky před tréninkem. Povzbudí a zároveň urychlí spalování tuků. Toho lze využívat jen za předpokladu dobrého zdravotního stavu. Pro své močopudné účinky se využívá k částečnému odvodnění organismu a vypuzení tak z těla usazené tekutiny, které u některých osob mohou způsobovat otoky. Nesmíme však zapomínat, že tělo je z 80% tvořeno vodou, voda je životně důležitá, takže při větší konzumaci kávy musíme také doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

Lékaři doporučují pití kávy při sníženém krevním tlaku, za účelem jeho zvýšení. Za účinky kávy je zodpovědná látka v ní obsažená, totiž kofein. Diskuze o závislosti na pití kávy jsou téměř bezpředmětné. Káva sama o sobě zdraví neohrožuje. Musí se pít, ale s mírou. Závislost na kofeinu je sice možno vypěstovat u některých jedinců, ale odvykání je rozhodně jednoduší než v případě drog nebo alkoholu. Nelze tedy kávu označit za drogu.

Kávu by v žádném případě neměly pít těhotné ženy. Hlavně v počátcích těhotenství, stejně jako alkohol může způsobit samovolný potrat.

Na trhu je široká škála káv a nabídka kávy na nápojovém lístku se stala samozřejmostí všedního dne. Možno si vybrat kávu tureckou, překapávanou, presso, alžírskou, mocca nebo instantní. Káva je dnes společenským nápojem , který se pije nejen při setkání s přáteli, ale také v kavárnách. Rozšířenější je mezi dámskou populací, ale ani muži nedělají kávě špatné jméno. Po kávě se dá rychleji vystřízlivět. Pokud máte bolehlav a pořádnou „opičku“ zkuste vypít šálek kávového moku.

Káva je odsuzována jako špatný zlozvyk, zejména kvůli její spojitosti s kouřením. Mnoho žen má ve zvyku při konzumaci kávy si zároveň zapálit cigaretu.

Káva je lahodná nejen svou chutí, ale také svou typickou vůní. Pití kávy je rozšířeno také s konzumací sladkostí, ve formě nerůznějších moučníků. Možná v této spojitosti opravdu káva dobře chutná. K této kombinaci je vhodné přistupovat jen občas, aby jste si s časté konzumace dortíků nevypracovali obtloustlý břich.

Káva sama neobsahuje žádné kalorie . Není důvod se obávat, že konzumace kávy by vedla k tloušťce. Vzdejme tedy hold kávě, kterou lidé také častují všemožnými označeními- vžil se pojem dát si turka. Slabá káva je označována jako žbrunda nebo špinavá voda, silná káva naopak jako smrťák..

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Cindy Elsliger
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz