Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Danielle Bird
Nové články dále
Jak se vám líbila MISS 2002?
Jak se vám líbila MISS 2002?
Informace
Napiš nám
FAST FOOD ano, nebo ne?!

Restaurace rychlého občerstvení, jsou dnes téměř samozřejmostí ve všech větších nebo okresních městech. Ty tam jsou doby, kdy Mc. Donald byl k zahlédnutí pouze v Praze a stával se tak návštěvním místem výletníků z menších měst jako luxusní atrakce. Během těch pár let se sítě rychlého občerstvení doslova rozrostly markantním způsobem. Restaurace s rychlým občerstvením: Mc . Donalds, Fast food, Big food a další jsou k vidění nejen v ulicích měst, ale také, jako součást hojně využívaného občerstvení v různých super a hypermarketech.

Když bratři Mc. Donaldové zakládali svou první restauraci určitě netušili kam jejich sen až povede. Záhy se stalo rychlé občerstvení tak oblíbené, že se rozrostlo téměř po celém světě. Přesto snad nejmarkantnější je právě ve státě, kde se založilo, tedy ve Spojených státech Amerických.

Původním účelem bylo obsloužit zákazníka v co nejkratší době, aby se stihl najíst i při velkém nedostatku času. Z tohoto důvodu se také rychlé občerstvení stalo v Americe značně oblíbeným kultem stravování využívané bussinesmany, úředníky a podnikateli, kteří neměli dostatek času zajít si do restaurace na teplé jídlo. Teplé jídlo bez čekání – to je právě to co většina restaurací nemůže prostě nabídnou.

U nás v Čechách se zabydlelo rychlé občerstvení až v pozdějších dobách. Stalo se oblíbené hlavně u dětí a ne záhy se dokonce přesunulo do /můžeme-li to tak vůbec nazvat/ nedělního obřadu pracovně vytížených lidí. Rodiče berou často v čase volna své děti do Mc. Donalda, protože jim zde koupí rychle hotové jídlo a navíc dětský koutek láká k zábavným hrátkám. Dnes k výhodnému menu děti obdrží i hračku nebo jinou hodnotnou věc, kterou mohou s budoucími nákupy v těchto zařízeních rozšiřovat. Je to vlastně cílená reklama na spotřebitele.

Určitě to slyšíte u svých ratolestí sami. „Mami, když já chci k Mc. Donaldovi – dávají tam k hamburgeru nová zvířátka“.

Dnes je u Mc. Donalda a jiných takto stavěných zařízení sice široký výběr pokrmů – avšak jejich nutriční hodnota a složení.. Vybrat si lze od hranolek, přes různé druhy hamburgerů až po mléčné koktejly a zmrzlinu. Procento tuku, které děti v takovém pokrmu zkonzumují jí politováni hodná. Vitamíny žádné a výživová hodnota spočívá tedy jen v přemíře přepáleného tuku na kterém jsou tyto potraviny připravovány.

Když si děti již odmalička zvyknou na tento způsob stravování rozhodně si zakládají na budoucí problémy s obezitou nebo v lepším případě zakulaceností. Žaludek se s takovou stravou velmi těžko vypořádává a je tak velmi neefektivně zatěžován trávící trakt.

V tomto ohledu jsou lepší snad i pizzerie, kde si můžete vybrat z široké škály Italské kuchyně. Ta je na rozdíl od té americké, přeci jen zdravější. Taková zeleninová pizza nebo těstoviny s tuňákem dodají alespoň dostatečné množství sacharidů a tuňák nějakou tu bílkovinu. Ale ani to se nesmí přehánět.

Jednoduše řečeno rychlá občerstvení prostě do zásad zdravého stravování nezapadají. A pokud se zde přeci jen někdy ocitnete s kručícím žaludkem zkuste si dát u Mc. Donalda třeba jen zeleninový salát. Ale zkusit jej bez zálivky! Protože ta Vám jinak dodá tak potřebné množství tuku do těla, že se Vám z lehkého salátu stane jako mávnutím čarovného proutku tučná, dosti kalorická bomba.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 27 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Bettina Burghart
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz