Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Danielle Bird
Nové články dále
Chobotnice na talíři ?
Chobotnice na talíři ?
Informace
Napiš nám
Emulgátory, skrytá hrozba

Chcete koupit svým dětem nějakou sladkost? Milujete sušenky, chipsy nebo drops bonbony? Jen obava z nadváhy a nevzhledných špíčků Vás nutí odolávat ?

 

Nadváha není tím největším strašákem, kterého bychom se měli bát. Mnohem nebezpečnějším rizikem jsou emulgátory, se kterými se můžeme setkat nejen ve sladkostech a pochutinách. Emulgátory, jsou z 90% uměle vytvořené náhražky, které plní nejrůznější funkce. Nejčastěji se používají k docílení lepší chuti, lepší barvy výrobku a v poslední řadě také jako prostředek, který zajišťuje delší dobu trvanlivosti potravin.

 

Emulgátory nejsou žádnou novinkou. Na trhu se v potravinách objevovaly i dříve, ale se stále rychlejším během života se s nimi většina domácností setkává stále častěji. Jen si vzpomeňte kolikrát jste koupili instantní potraviny, zmrazené polévky nebo zmrazenou pizzu. Sušenkami a sladkostmi se také nejedna domácí spíž přímo hemží. Právě tyto potraviny obsahují nejvíce emulgátorů, a to není pro naše zdraví nikterak přínosné.

 

Emulgátory plní funkci ryze funkční a také komerční. Výrobek, který déle vydrží, pěkně voní a na pohled vypadá lákavě, se lépe prodá. Že-by snad nešlo vyrobit potraviny příjemné na pohled bez těchto přísad? To nikoliv, pouze cena výrobku by byla podstatně dražší. A dražší potravina by byla tak na trhu méně konkurence schopná, tudíž by neobstála. V Čechách totiž ještě velmi intenzivně platí představa, že co je levné je výhodné, bez ohledu na porovnání kvality a dalších předností u cenově dražších výrobků.

 

Výrobci se zaměřují na slabé stránky kupujících. Útočí pomocí cenové politiky, ale také trvanlivostí výrobků a jednoduchou přípravou pokrmů. Instantní polévky nebo zmrazená jídla jsou rychlou, jednoduchou variantou jak zahnat hlad, když je nedostatek času. Nedostatek času má totiž většina lidí, takže spousta lidí nevěnuje dostatečnou pozornost tomu co konzumují.

 

Emulgátory jsou nejčastěji označovány na etiketách potravin písmenem E a číslem. Málokterý výrobce vypíše, co konkrétní označení znamená. Některé výrobky obsahují i několik emulgátorů a vypisování názvu prvků by zabralo nejen mnoho místa na obalu, ale také by mohlo zákazníky odradit od koupě některých výrobků. V případě, že by spotřebitel zjistil, že daná potravina obsahuje bezooncen, uhličitan, nejrůznější zahušťovadla nebo leštidla, s největší pravděpodobností by potravina z košíku putovala zpět na obchodní pult. Označení E a číslo nikomu nic konkrétného neřekne. Zákazníka od koupě neodradí a zároveň splní účel povinnosti informovat spotřebitele o jednotlivých složkách potravin. Jen málokterý člověk se bude pídit po skutečnosti co který emulgátor ve skutečnosti znamená.

 

Možná se budete ptát,proč tolik povyku. Kdyby přeci byly emulgátory tak škodlivé látky, zdravotnictví by nikdy nepovolilo takové potraviny vyrábět. Problém spočívá ve skutečnosti, že se o emuglátorech jako přísadách do potravin ještě tolik neví. Zjišťují se stále nové a nové poznatky, které poodhalují nové skutečnosti. Emulgátory působí na každého jednotlivce odlišným způsobem. Doba používání hraje také klíčovou roli v dopadu na lidský organismus.

Účinky těchto látek se projevují až po delší a častější konzumaci potravin s přísadou emulgátorů.

 

Důsledky časté konzumace přeemulgátorovaných potravin spočívají v zažívacích problémech, alergických reakcích. To jsou problémy, které mohou nastat v tom lepším případě. V tom horším může nastat krvácení a dlouhodobá konzumace určitých druhů emulgátorů prokázala možnost vzniku rakoviny.

Ne, nechceme Vás strašit ani zakazovat konzumaci veškerých potravin, kde se to třebas jen zdálky mihne nějakým tím emulgátorem. Jednou za čas se Vám určitě nic nestane, nesmí se ale tyto potravin stát Vašim neodlučitelným společníkem při přípravě pokrmů.

 

Existují potraviny, které emulgátory vůbec neobsahují? Ano, samozřejmě. Emulgátory v žádném případě nemůže nalézt v základních potravinách jako je: chléb, mléko, mouka, maso, ryby, ovoce, zelenina. Pozor na jogurty, emuglátory nejsou dávány do bílých jogurtů, v ovocných nebo jinak ochucených můžou plnit funkci barviva. Je vždy dobré přečíst si pozorně etiketu.

 

Snažte se mít co nejpestřejší jídelníček. Zbytečně neholdujte sladkostem ani pochutinám typu chipsů nebo kreker. Naučte se vařit, protože i ze základních potravin se dá vykouzlit chutné, mistrovské dílo.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 03 /02/ 2004.
Hodnocení výrobku
Fitnessky.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Anastasia D.
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz