Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Styl života » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Barbara Engelsmann
Nové články dále
Menstruační potřeby věc veřejně diskutovaná.
Menstruační potřeby věc veřejně diskutovaná.
Informace
Napiš nám
Bílkoviny

Jsou základním stavebním prvkem těla. Nejdříve čerpá tělo energii z cukrů, poté se na řadu dostávají tuky, pokud tělo nemá k dispozici ani cukry ani tuky přijdou na řadu bílkoviny, které umí fikaným způsobem rozložit na cukry a využít pro svou potřebu přežít. Protože tělo se vám bude snažit přežít jakkoliv. Výsledkem je potom tělo potažené kůži – možno k vidění u anorektiček a bulimiček, někdy i na molu módních přehlídek, zejména těch zahraničních. Je to, to nejhorší co vás může potkat a opravdu takovou „hubenost“ nelze závidět. Protože to už není hubenost, ale nemoc! Rozhodně není dobré si takto poškozovat zdraví. Takže dejte přemíře bílkovin červenou a odměnou vám bude pěkně vypadající tělo. Pokud se budete také přiměřeně hýbat, můžete za pomocí bílkovin dosáhnout pěkných tvarů. Protože svaly ve zpevněné formě a formě přiměřené rozhodně nejsou nějakou ošklivostí, ale záviděníhodnou předností.

S bílkovinami se pojí také tuky. Záleží ale na nás jaké druhy bílkovin si do svého stravovacího návyku dovolíme vpustit. Žádoucí jsou takové, které mají co nejmenší podíl tuků. Mezi ně patří drůbeží a rybí maso, drůbeží uzenina /šunka drůbeží, šunka krůtí/, nízkotučné zakysané nápoje, nízkotučné jogurty, nízkotučné sýry. Bílkoviny jsou obsaženy samozřejmě i v červeném mase / hovězím / a v určitém množství i ve vepřovém mase. Pokud nejste vegetariány nebo nepreferujete drůbeží maso a ryby jako já /sama se možná neprávem nazývám polovičním vegetariánem/ můžete si sem tam plátek hovězího dovolit. Vepřové maso bych já osobně z jídelníčku vyřadila, jelikož pro mě představuje nadměrně velké množství tuku.

Nezanedbatelné množství bílkovin je obsaženo také ve vejci – ve vaječném bílku. Dalším zdrojem bílkovin je tvaroh – doporučuji formu nízkotučnou označovanou jako bez tuku, bez tuku samozřejmě nic neexistuje ani známé jogurty vitalinea nejsou zcela bez tuku, ale jeho množství je sníženo na minimum, takže jsou velmi žádoucí variantou bílkoviny – tím spíše pro ženy, jelikož obsahují tak nutný a často diskutovaný zdroj vápníku. Tvarohy se snížením množstvím tuku můžeme koupit jak ve sladké tak v přírodní chuti, takže je možno z přírodního typu vytvářet různé varianty nízkotučných pomazánek jeho následným dochucením. Živočišná bílkovina je také v mléce – mléku bych však věnovala samostatnou kapitolu v našem povídání.

Přejdeme-li k rostlinnému typu bílkovin určitě sem patří luštěniny, které jsou na bílkoviny velmi bohaté. Dále pak různé druhy tofu a výrobků ze sojových bobů. Nyní si již můžeme vybrat z široké palety výběru sojových produktů. Od těch levnějších až po ty dražší. Je pravda, že např. za sojové párky nebo klobásy zaplatíme určitě více než za klasické špekáčky. Ale za zdraví nějaká ta koruna přeci stojí, ne? Sama jsem vyzkoušela sojové párečky, nazývané vegeťáky a mohu určitě doporučit, chuťově jsou vynikající. Levnější forma sojového produktu jsou sojová masa /prodávají se kostičky, plátky , nebo již jejich ochucené varianty/. Jejich příprava na pánvičku je chuťová delikatesa. Nutno, ale umět správné připravit. Poprvé, když jsem ochutnala sojové maso, myslela jsem, že nic horšího za jídlo už snad ani nemůže existovat. Za určitý čas jsem však objevila od kamarádky recept, který mě přesvědčil, že správně upravené sojové maso, může být přímo pochutnáníčkem. Věřte, že i někteří muži mu mohou dát přednost, před masem klasickým a zamícháte-li ho např. do rizota nemusí ani nic poznat. To vás samozřejmě nechci nabádat k nějakým podvůdkům. Chci jenom říci, že i můj partner si sojové maso čas od času dá. Takže jestli nemáte doma zapřísáhlého „ masožrouta“, můžete to klidně vyzkoušet!!

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Gabriela Vávrů
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Anastasia D.
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz